Prokurator rejonowy we Wschowie zdecydował się podjąć na nowo sprawę dotyczącą możliwego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Wschowa oraz notariusza przy sprzedaży mieszkań komunalnych w latach 2003-2018. Sprawa dotyczy sprzedaży mieszkań gminnych bez uzyskania zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Prokuratura doszła do wniosku, że należy poszerzyć materiał dowodowy w formie czynności procesowych - komentuje Artur Dryjas, prokurator rejonowy we Wschowie. - Chcemy przesłuchać kolejnych świadków i jeszcze raz podjąć decyzję co do zakończenia tego postępowania.
Przeprowadzony w 2019 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Wschowa audyt w zakresie sprzedaży nieruchomości oraz analiza zawieranych umów dokonana podczas przygotowania odpowiedzi na interpelację jednej z Radnych Miejskich, wykazały że w latach 2003-2017, dokonano sprzedaży mieszkań, w budynkach wpisanych do rejestru zabytków, bez wymaganego ustawowo pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W związku z powyższym uznano za zasadne, złożenie zawiadomienia w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa.
O fakcie nieprawidłowości została powiadomiona Prokuratura Rejonowa we Wschowie w 2019 roku, kiedy Burmistrz Wschowy podjął decyzję o zawiadomieniu ww. instytucji o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niedopełnienie obowiązków służbowych.
W przypadku stwierdzenia faktu działania na szkodę interesu publicznego osoby odpowiedzialne będą odpowiadać z art. 231 § 1 kk. Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, zakładającego karę grzywny lub pozbawienia wolności do nawet 10 lat, w zależności od charakteru szkody.
Gmina Wschowa pozostaje stroną postępowania wyjaśniającego i dalsze działania, związane z usunięciem nieprawidłowości, będą uzależnione od decyzji, jakie w tej sprawie podejmie prokuratura i sąd.
Foto: zielona-gora.po.gov.pl